Pod lupą: OLEJ Z PESTEK DYNI

Jak się 5 lat studiowało dietetykę, to każda z nas obraca się głównie w towarzystwie… żywieniowym. Dlatego też uwielbiamy wymieniać się pomysłami, poglądami i produktami, które ostatnio odkryłyśmy. Ostatni fenomen jednej z nas: olej z pestek dyni! Postanowiłam więc przekonać się, czy faktycznie jest taki fajny i szczerze mówiąc, naprawdę zdziwiłam się jego świetnym smakiem!

Dlatego chcę podzielić się trochę zdrowotnymi i żywieniowymi właściwościami tego oleju.

Przede wszystkim jest on tłoczony na zimno. Pokrótce oznacza to, że zachowuje on więcej wartości odżywczych podczas procesu wytwarzania. Tak więc jego skład to:

  • wielonienasycone kwasy tluszczowe (WNKT) (głównie kwas linolowy – omega-6) – 57,4%,
  • kwas oleinowy (z grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – JNKT) – 28,7%,
  • kwas palmitynowy (z grupy nasyconych kwasów tłuszczowych – NKT) – 10-25%,
  • 2% inne kwasy tłuszczowe,
  • źródło witamin: E, B1, B2, B6, A, C, D oraz beta karotenu, potasu, selenu, cynku,
  • dodatkowo zawiera fitosterole, które mają działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, wzmacniają elastyczność gruczołu krokowego oraz obniżają napięcie mięśni gładkich.

Z powodu wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie nadaje się on do smażenia. Należy podawać go jedynie na zimno.
Można go łączyć z octem balsamicznym i podawać jako sos do sałatek, polać nim zupę krem albo np. dodać do lodów 🙂 (chociaż ja jeszcze nie próbowałam, najczęściej jadam go z sałatą, pomidorami oraz szalotką).

Należy jednak zwrócić uwagę na sposób przechowywania – tylko w ten sposób
zachowuje on swoje właściwości. Przede wszystkim chronić przed działaniem światła! Optymalna temperatura dla oleju z pestek dyni to 5°C. Dodatkowo należy go trzymać w szczelnie zamkniętych, oryginalnych butelkach. Trzymany w takich warunkach, zachowuje swoje właściwości przez około 3 miesiące.

Eksperci zalecają podawanie dzieciom 1 łyżeczki oleju z pestek dyni dziennie – jako dodatek do sałatek i surówek. Działa na zaburzenia trawienne oraz powoduje wzrost apetytu u dzieci – także może to być sposób na niejadków 🙂 ponadto ma działanie przeciwpasożytnicze – może więc pomóc w ich usuwaniu z organizmu.

Dla Pań z kolei może być przydatny w codziennej pielęgnacji skóry – ma działanie natłuszczające, nawilżające i wygładzające. Szczególne znaczenie ma stosowanie go przy skórze suchej i ze zmarszczkami. Można go też polecać, jako środek używany przeciwko rozstępom.

Jeśli ktoś chce spróbować czegoś nowego i podać sałatkę w innej formie – polecam olej z pestek dyni! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *